Формула успіху
Юлія Рибінська
Професор, доктор педагогічних наук, засновниця мовного центру Polyglot , авторка унікальних методик Creativ teaching
Юліє, сьогодні Ви – професор, доктор педагогічних наук, бізнесвумен. Розкажіть, з чого починався Ваш професійний шлях?
Я розпочала свою кар’єру з нуля, і ще під час навчання в педагогічному університеті мала невелику приватну практику, працюючи зі студентами та сусідами. Згодом я працювала в політехнічному та економічному університетах на посаді старшого викладача. Після цього я навчалася в аспірантурі та здобула докторський ступінь. Як відомо, шлях у тисячу миль починається з першого кроку. Я чітко усвідомила, що хочу присвятити себе викладанню та науковій діяльності, і це було для мене надзвичайно важливо, адже я знала, що ця професія не має меж. Бути хорошим учителем – надзвичайно важливо, адже ти впливаєш на чиєсь життя, на формування долі людини, тому завжди маєш робити все можливе.
Ви є авторкою методики викладання Creative Teaching. У чому її головна відмінність від класичних підходів?
Щоб почати, я хотіла б згадати та проаналізувати походження терміна, значення креативного підходу, креативного навчання і загалом те, що таке креативність. Якщо сказати дуже просто, бо, знаєте, американці радять дотримуватися техніки KISS, яка є абревіатурою: K означає keep, I – it, S – stupid, S – simple, тобто «тримай це просто, дурнувато просто» (keep it stupid simple).
Якщо відкрити термінологію креативності, це означає, що ми намагаємося створювати щось нове. Мій підхід базується на практичних здібностях студентів, що розвиває їх і пробуджує інтерес до навчального процесу. Водночас ми намагаємося створювати щось нове. Як я вже зазначала раніше, це не STEM, а STEAM-освітній процес: наука, технології, економіка, мистецтво та математика.
Я намагаюся відрізнятися від інших і прагну розвивати у студентів вроджені здібності та вищі навички. Існує безліч методів і технік, які я висвітлюю у своїй книзі Creative Thinking. Це означає, що я намагаюся посилювати критичне та креативне мислення студентів. Вони повинні більше аналізувати, описувати, створювати власні історії.
Зараз я намагаюся поєднувати всі ці методи. Моя концентрація більше на індивідуальному, художньому та емоційному підході, на так званих «методах метелика», де я фокусуюся радше на сильних сторонах студентів, ніж на їхніх слабкостях. Завжди надзвичайно важливо бачити, у чому вони хороші, і створювати позитивні емоції.
Як психологічні знання допомагають Вам у викладацькій практиці?
Одного разу нашого відомого вченого, учителя й педагога після його блискучого уроку запитали, скільки часу він готувався до цього чудового заняття. І його відповідь була приголомшливою. Він сказав: «Я готувався до цього уроку все своє життя, тому що, розумієте, це не лише ґрунтовні знання, здобуті в університеті, не лише перша й друга освіта, не лише щоденний досвід, не лише імпровізація, яка теж можлива на уроці, але базується на попередньому досвіді, а й цінність читання книжок та вміння зрозуміти найважливіше з літератури. Крім того, я – дитячий і підлітковий психотерапевт, і це дуже допомагає мені розуміти мислення підлітка.
Юліє, як сертифікований тренер Business English Ви допомагаєте виходити на міжнародний ринок. Які навички сьогодні найважливіші?
Власне, я щойно повернулася з Міжнародного форуму в Давосі (Швейцарія) і мушу визнати, що це форум передусім для бізнесменів. На форумі були присутні як президенти України та США, так і Ілон Маск та інші всесвітньо відомі люди у сфері бізнесу. Тож, без сумніву, було зазначено, що м’які навички (soft skills), так само як і професійні (hard skills), є надзвичайно важливими для підприємців. У своєму бізнес-курсі я намагаюся поєднувати ці складові та приділяти особливу увагу розвитку м’яких навичок.
Бо, знаєте, зараз ведуться численні дебати навколо технологій штучного інтелекту та їхнього впливу на наше бізнес-життя, щоденні справи й навички. Мушу сказати, що м’які навички ніколи не можуть бути повністю замінені машиною.
На одній із лекцій відбулася дискусія про те, що комунікативні навички сьогодні є особливо важливими. Емоції, знаєте, бо ШІ… Так, штучний інтелект має багато переваг: він ніколи не втомлюється, не є емоційним і не вигорає. Але, навпаки, люди завжди проявляють глибокі почуття, підтримку та співпереживання. І ці емоції не можуть бути замінені ШІ.
Я закінчила магістратуру Єльського університету за програмою «Менеджмент і лідерство для жінок» і мушу зазначити, що ми багато дізналися про розвиток особистісних факторів, про те, хто такий справжній лідер, а також про важливість лідерства в сучасному світі. Знову повертаюся до ідей Кіосакі, де стверджується, що ми народжуємося або лідерами, або підприємцями, або працівниками.
Ви маєте понад 300 наукових публікацій. Як народжується наукова ідея?
Наукова ідея народжується, коли є мета, коли є завдання, коли існує потреба в чомусь і потрібно провести дослідження. Наприклад, зараз я багато співпрацюю та працюю з військовими, з людьми, які мають посттравматичний синдром, багато з тими, хто щось або когось втратив, і намагаюся допомогти їм справлятися з собою у часи цієї трагедії, яку ми переживаємо в Україні. Якщо у мене є завдання чи доручення, я намагаюся розкрити тему, провести дослідження. Також важливо, щоб ця тема була актуальною та необхідною для нашого суспільства.
У 2023 році Ви видали посібник «Англійська для ЗСУ». Які потреби військових він має закривати?
Перш за все це був словниковий мінімум, базові комунікативні навички, які могли бути практичними та дуже важливими. Військові могли висловлюватися зрозуміло та співпрацювати на міжнародній арені, розвивати професійні навички спілкування англійською, що допомагало їм ставати розуміти один одного та засвоювати нові терміни для нової зброї, обладнання та оновлених технологій у своїй галузі.
Які мрії або великі цілі зараз для Вас на порядку денному?
Знаєте, чесно кажучи, я намагаюся не ганятися за довгостроковими мріями і насправді мрію про щось таємне. Є одне TED-ток, де намагаються підкреслити головну ідею: коли ти розповідаєш про свій майбутній успіх, це наче дає твоєму мозку сигнал задоволення, і ти втрачаєш мотивацію та не намагаєшся докладати зусиль. Тому, якби я могла, я б радше не розповідала про свої таємні бажання й прагнення.
Я прагну жити одним днем, що кожен день – чудовий, і я намагаюся приділяти більше часу, щоб «нюхати троянди» – ідіоматичний вираз, який означає, що нам потрібно робити паузу, дбати про свій емоційний та психологічний стан і намагатися отримувати задоволення від кожного моменту, підтримувати людей, бути добрими.
















